הרמוניה בזוגיות

עורך: הרב אבי קוליץ
0 תגובה

כל אדם הוא אישיות בפני עצמה. הוא ניחן בסגנון חשיבה משלו, באמות מידה מוסריות משלו ובהתייחסות אישית וייחודית לסובב אותו. ייחודיות זו ניכרת היטב אפילו בין אחים שנולדו לאותם הורים, גדלו באווירה משותפת וקיבלו חינוך ומערכת ערכים זהה.

גם השוני בין שני המינים בולט. בין איש ואישה קיימים הבדלי גישות והבדלי התעניינות, הנובעים מהתחום הרגשי והשכלי שבאישיותם. לכאורה, מצב זה עלול להוות מכשול ראשוני ליצירת הרמוניה מושלמת בין בני זוג, אולם הבדלי גישות אלו אינם המכשול העיקרי. הגורם המקשה, יותר מכל, על חיי בני הזוג הוא תכונתו המרכזית של האדם – ה”אנוכיות”. תכונה זו דוחפת את האדם לחפש תועלת אישית בכל מצב שבו הוא נמצא.

מערכת הנישואין מזוהה כמערכת מבטיחה ביותר, ולכן האדם מצפה שהנישואין יעניקו לו מסגרת חיים שתענה על צרכיו היום-יומיים, הגשמיים והרוחניים כאחד. הוא מצפה לקבל בביתו ארוחות מסודרות ומותאמות לטעמו האישי, למצוא מיטה נוחה להניח עליה את ראשו, מפלט מהטרדתם של חברים והורים, ואולי גם פינה משלו להתייחד בה עם תחביבו. יותר מכל, הוא מצפה למצוא בנישואין נפש אוהבת ומבינה, שתיצור עבורו אוירה חמימה ונעימה, ותהפוך את ביתו למקלט, לשם יימלט מאווירת התחרות השוחקת המצויה מעבר לסף ביתו. במרקם חלומותיו על הצורה הנפלאה שבה יתנהל ביתו, בוחן כל אדם העומד להינשא את כדאיות הנישואין, בשאלה: ‘מה יצא לי מזה?’ למעשה, אדם “אנוכי” כמעט שאינו משקיע מחשבה באפיק הנגדי, כלומר, מה יתרום הוא לבן זוגו ולביתם המשותף.

הניסיון מורה שללא הכנה מתאימה, אותה תחרות הקיימת בחברה, קיימת גם במסגרת הנישואין. אמנם תחרות זו מופיעה בצורה מוסווית, אולם היא עלולה להתפתח למימדים בעלי עוצמה חריפה. העוצמה נוצרת עקב הציפיות הרבות של בני הזוג איש מרעהו, ציפיות שלא כולן מתממשות.

תחרות זו בין בני זוג, שהיתה קיימת מאז ומעולם, החריפה יותר בתקופתנו בעקבות התגברות התחרות החברתית וליבוי היצרים והגירויים ההמוניים על ידי אמצעי התקשורת. גם שבירת המוסכמות המסורתיות, לגבי תפקידי הבעל והאישה במסגרת המשפחה, גרמו לעיוות ולהפיכתה של התחרות ההדדית לחריפה ולתובענית יותר.

אך למרות הכל, הסיכויים להצלחה גדולים והתקווה פועמת תמיד. אל מתחת לחופה מגיעות שתי דמויות שונות זו מזו ברקען ובתחושותיהן. כל אחת מהן מצפה למצוא אצל רעותה את הכתובת שתמלא את ציפיותיה וצרכיה. נכונה להם דרך משותפת, דרך שאם הם ישכילו לצעוד בה בשילוב, בהרמוניה ובחכמה, היא תהפוך עבורם לדרך המלך!

כתוב תגובה

אולי גם זה יעניין אותך