מוטיבציה חיובית ושלילית

עורך: הרב אבי קוליץ
0 תגובה

המושג מוטיבציה – "הנעה" מדבר על תודעה המניעה אדם ממקום, עמדה, מעשה, תפקיד – למקום אחר.

אנו מוצאים כי ישנן שתי הנעות. האחת תיקרא חיובית והשנייה – שלילית.

ראוי להדגיש, כי הקריאה להנעה – "חיובית" היא לא במישור השיפוטי, בו דברים מתחלקים בין "טובים" ל"רעים". אלא המושג "חיובי" במקרה הזה דומה יותר לסקאלת המספרים. כאשר המספרים החיוביים מתארים את מה שיש והמספרים השליליים מתארים את מה שאין.

ובכן, אדם עובד לפרנסתו. מידי יום הוא הולך למקום העבודה. לפעמים נהנה יותר ולפעמים פחות.

כאשר הוא מגיע הביתה ומודיע שהוא רוצה להחליף את מקום העבודה – יוסבר הדבר באחת משתי סיבות. או שהוא רוצה לעצמו יותר, למרות, שכללית "טוב לו". או שאיננו יכול לסבול יותר את מקום העבודה – ואז הוא פשוט מנסה לצאת ממקום "לא טוב".

האפשרות הראשונה – מתארת אדם עם יעדים ומטרות. מקום העבודה הנוכחי אינו רע לו. הוא אינו "צריך" לעזוב. יכול מאוד להיות, שיש לו משכורת, לא רעה. יכול להיות שהוא אף נהנה מחברתם של עמיתיו לעבודה. אבל הוא רוצה "עוד"!!!

הרצון לעוד הוא הרצון להוסיף על מה שיש. התנועה, אם כן היא חיובית. הוא מתקדם אל עבר יעד. הוא מוביל מהלך.

באפשרות השנייה, נראה האדם כסובל. כנראה שבבחינת הפרמטרים השונים במקום עבודתו, הוא אינו מרוצה. אבל, זה לבד אינו סיבה לעזוב. הוא מתאר את המצב כ"בלתי נסבל". "אינני יכול להמשיך ככה". במצב כזה, אפשר לומר, כי אינו מוביל מהלך אלא מגיב למצב. הוא מונע על ידי תחושת "הכרח".

אפשר לראות, שכאשר אדם מונע ממוטיבציה שלילית הוא אינו בשליטה. הוא בבחינת "מכבה שרפות". לעומתו, האדם המוביל את מעשיו הוא בשליטה וחש מתקדם.

למרות ששני אנשים בחרו לעשות אותו מעשה, ייתכן כי המוטיבציה למעשה זה היא שונה לחלוטין. אני מעריך, כי תהיה השפעה, גם לדרך הפעולה וגם לתחושת השלמות עם המעשה.

אפשר לאדם לעשות מעשה שלא רק שאינו מהנה אלא יכול להיות גם קשה ולא נעים – כמו סיקול אבנים, או ניקיון. כאשר עושה זאת ורואה בחשיבות הדבר עבורו – הרי הוא פועל מתוך מוטיבציה חיובית. לעומת זאת – יכול להיות מעורב בפעילות, שעל פניה, נראית נעימה ומהנה כמו השתתפות בסעודה דשנה והוא, מצידו, היה מעדיף שלא להיות שם ורק נמצא כדי למנוע "פיצוץ משפחתי"-  או אז, פעילות זו נעשית מתוך מוטיבציה שלילית. האדם הוא בעל יכולת של בחירה. הוא מסוגל לעמוד מול דברים ולהחליט אחת או אחרת. כאשר אני בוחר בחופשיות הרי אני מבטא את סדרי העדיפויות שלי ולא את גירוי העצבים שאני נמצא בו.

כתוב תגובה

אולי גם זה יעניין אותך