חוקי החיים

עורך: צוות יהדות
0 תגובה

היקום, כידוע, הוא מאוד מסודר ויש לו חוקים ברורים ונוסחאות ברורות. כל תחום של המדע המודרני, מפיסיקה דרך כימיה, ביולוגיה ועד לאקולוגיה, עוסק בהבנתם של חוקי הטבע. המסקנה לאחר מאות שנים של מחקר מדעי מסודר, היא שהיקום הוא מקום שמתנהל לפי חוקים מדויקים מאוד. עדיין לא פענחנו את כולם, אבל מוסכם על כולם שהסדר עליו מושתת היקום הוא מופלא במורכבותו.

מרגע שידענו והבנו את החוקים, בכל תחום שהוא שבו פעלנו ועודנו פועלים, אמורים היו חיינו להתנהל על מי מנוחות. ואולם, המין האנושי לדורותיו, לא מפסיק לחוות כאב, בלבול ואי סדר בחייו. למעשה, כמעט בכל תחום שבו מעורב המין האנושי, נוצרת הפרעה שגורמת להתפתחות של כאוס. לעומת זאת, חלקים בעולם סביבנו בהם לא מעורב המין האנושי מתנהלים בסדר מופתי, וגם מה שנראה רע מתגלה שהוא רע רק לכאורה.

אם ניקח לדוגמה את מה שעובר עלינו בשנים האחרונות מבחינה אקולוגית, הרי שבמו ידינו אנו מחריבים כל חלקה טובה אליה אנו מגיעים, ובעקיפין אף כאלו שכלל לא דרכנו בהן. מכאן שהכאוס, הכאב ואי הסדר נובעים מתוכנו וקורים בגללנו, וכאן באה חכמת הקבלה לעזור לנו.

אלוהים לא מתרגז

חכמת הקבלה טוענת שגם בחייו של האדם פועלים חוקים מדויקים להפליא, ממש כמו החוקים שמנחים את תנועת הגופים השונים במערכת השמש בסדר מופתי. ספרי הקבלה עוסקים בחקר החוקים האלה, ובהבנתם של כל הכוחות האפשריים שפועלים עלינו ושאנחנו מפעילים אותם בכל רצון, מחשבה או פעולה.

כל מקובל מנסח בספריו את הנוסחאות שמסבירות תופעות בחיי כל אחד מאיתנו. מה קובע את הגורל האנושי? מהם החוקים של סיבה ותוצאה? על איזה “כפתורים” יש ללחוץ כדי לקבל תוצאה רצויה כזו או אחרת, ועל אלו לא כדאי או לא משתלם ללחוץ, פשוט מכיוון שהתוצאה לא תנעם לנו.

לפי המקובלים, חוקי הגורל הם חוקים מדויקים כמו יתר חוקי הטבע, ומשום כך ניתן לצפות תוצאה לכל פעולה, בדיוק כפי שהמדע תופס את היקום. המקובלים מאמינים בחוקי “שכר ועונש” רק שהם מעדיפים לראות זאת כחוקים של “סיבה ותוצאה”. לדוגמה, מי שמכניס את אצבעו בשקע חשמלי פעיל יקבל מכת חשמל, לא מכיוון שהרגיז את החשמל שבחוטים או את חברת החשמל, אלא מכיוון שזו תוצאה ישירה של חוסר זהירותו של בעל האצבע.

באותה צורה, המקובל לא מאמין בכך שהגורל נקבע באופן שרירותי על ידי בורא עולם לפי העדפות ומצבי רוח, אלא גורלנו נקבע לפי מעשינו אנו, כפי שנאמר בספר איוב – “פועל אדם ישלם לו” (איוב ל”ד, 11). כלומר, כל פעולה של אדם מפעילה כוחות שחוזרים אליו, והם התשלום – מידה כנגד מידה. הפעולות הן אוטומטיות בדיוק כמו בפיזיקה.

לפי גישה זו, הרי שאם נפעל על פי החוקים נגיע אל המנוחה והנחלה, ואם לא – אל לנו להתפלא אם הכאוס ימשיך לשלוט בחיינו. ובהקבלה לעולם המשפט – אי ידיעת החוק אינה פותרת מעונש. וכך גם בחיים – אי ידיעת חוקי היקום אינה פותרת מהתוצאה שתתקבל אם נעבור עליהם. אם איננו מכירים את עיקרון כוח הכבידה, אין בכך להועיל לנו אם חס וחלילה ניפול מבנין רב קומות. התוצאה תהא הרת אסון. צדיק ורשע יפלו ממגדל בדיוק באותה מהירות, מכיוון שהחוקים פועלים על שניהם בדיוק באותה צורה. כפי שטוען האר”י הקדוש – בורא עולם הוא לא אדם הוא שניתן לשחדו ולשנות את דעתו, וכך לשנות את חוקי הבריאה.

איך להבין את החוקים?

דבר נוסף בהקשר של חוקי היקום, יש לזכור שהחוקים שהנחילו לנו מלומדים שונים בתחומים שונים (פיסיקה, אסטרונומיה, כימיה, ביולוגיה וכו’) לא הומצאו על ידי אותם מלומדים, כי אם רק נתגלו על ידם. בפועל, אותם חוקים היו קיימים ועבדו עוד שנים רבות קודם לכן, אלא שהם לא היו ידועים לנו וכל שנותר לנו הוא לגלותם.

באותו עניין, קצת מוזר לגלות שרוב חוקי היקום הידועים לנו התגלו למעשה רק בזמן לא רחוק בהיסטוריה של המין האנושי. ודבר מוזר נוסף לגלות הוא שככל שאנו יודעים יותר כך גם התרבו לנו הבעיות ונוצר לנו יותר אי סדר וכאוס. כלומר, עדיין אין בהם להועיל לנו ולעזור לנו לשפר את חיינו.

הקבלה באה ללמדנו את חוקי החיים, אולם תנאי בסיסי להבנתם, הוא להבין את תכלית החיים שלנו בעולם הזה, אשר נמצאת בבסיס אותם חוקים. כך בדומה לדרך שבה אנו פועלים לגבי כל דבר אחר שאנו עושים בחיים, שכן לכל דבר שאנו עושים קיימת מטרה.

כך גם לגבי החיים שלנו. ראשית, עלינו להבין את מטרתם. לאחר מכן, יש לגלות היכן נמצאת אותה מטרה, אז נברר איך להגיע אליה ובאיזה כלים נשתמש על מנת להשיגה. שאחרת, דומה הדבר לשטח הפקר, נטול חוקים וסדר, השואב לתוכו בלגאן וכאוס.

כתוב תגובה

אולי גם זה יעניין אותך