שבע יפול צדיק וקם

עורך: שמעון צוויגנבאום
0 תגובה

אחד הדברים החשובים שהאדם צריך לדעת בבואו לעשות תשובה ולהכות על חטא:
לעיתים, גם היצר הרע, רוצה שתחזרו בתשובה. יש לו אינטרס שתחזרו בתשובה. שתתחרטו על העבירה, הוא אורב לכם גם שם. גם במקום שפחות סביר שהוא נמצא. לעיתים, תשובה וחרטה מהחטא, עלולות להיות הרסניות ומזיקות לא פחות מהחטא עצמו.
על האדם לערוך הבדלה ברורה בין שני סוגי חרטה:
החרטה הרצויה, היא כזאת שעוקרת את המעשה. כלומר, האדם מכיר בכך שעשה מעשה רע. וכך האדם מקבל על עצמו לא לשגות יותר.
אולם ישנה חרטה מסוג אחר, בה האדם מייסר את עצמו. במקום להכיר ברעת העבירה, האדם מכיר ברעת עצמו. חרטה כזו היא פסולה. היא ששוברת את האדם ועלולה לגרום לו לייאוש וחוסר מוטיבציה לתפקד רוחנית, עד מהרה הוא עלול למצוא את עצמו עמוק יותר בתוך העבירה.
אנו אומרים מידי יום, ”והסר שטן מלפנינו ומאחרינו”: לעיתים, השטן נראה ברור וגלוי לעין. ניסיון או פיתוי לעבור עבירה, אלו דברים הנקרים בדרכו הרוחנית של האדם, ותוקפים אותו חזיתית, אולם לעיתים השטן מתחכם ובא מאחורינו. הוא מחכה שנחזור בנו מן העבירה ונעשה תשובה. אז הוא מסתער עלינו במלוא כוחותיו.
ידוע, כי גם אדם שנשמר כל חייו מעשיית דבר מסוים, לדוגמה, אדם שנגמל מניקוטין, עשרים שנה לא עישן, יהיה הכי קל להחזיר אותו לניקוטין בשעת משבר, משום שכאשר רוחו של האדם נפולה ומצב רוחו ירוד, והוא אכול האשמה עצמית, מנגנוני ההגנה הנפשיים שלו אינם חסינים דיים על מנת לשרוד את הפיתוי.
אדם צריך לזכור כי מצבנו בעולם הוא כמו במלחמה. החיים הם שדה קרב.
בשדה קרב ישנם אבידות ופציעות. זה לא אשמתו של האדם. זה הוא טבעו של שדה הקרב. הבעיה היא בעיה טכנית. זו לא אשמתך, כשהקב”ה שלח את האדם לעולם הוא שלח אותו למקומות הכי רעים וטמאים שיש. החכמה היא לא להלחם במקום טוב, כאשר אתה מנופח מהרגשה טובה. דווקא לאחר שטעמת את טעמה הצורב והמר של התבוסה, וכבר נחלת מפלות, שם הקב”ה רוצה שתילחם. ברגשות המדכאים ובתחושת ההפסד.

שאלו פעם מתאגרף מנוסה, מה סוד ההצלחה שלך. אמר המתאגרף, בעבר, כשהייתי טירון בזירה, על כל אגרוף שחטפתי, ייסרתי את עצמי, “איך פשלתי”, איך לא שמתי לב שזה מגיע”. היום כשאני על הזירה, אני פועל ללא רגשות. כל פעם שאני סופג אגרוף אני מסביר לעצמי למה לאגרוף הזה לא הייתי יכול להתנגד, ואני משכנע את עצמי שזה לא אשמתי. וכך, במקום לייסר את עצמי, אני חושב על איך להפתיע את היריב באגרוף חזרה.
“שבע יפול צדיק וקם” הצדיק, זוכה למדרגתו משום שחרף כל המפלות, הוא זכר לקום. לא להשאר על הברכיים.
חטפת אגרוף בפרצוף? קום והטעם את יריבך מנחת זרועך. על כל מכה, הכה בו שבעתיים.

כתוב תגובה

אולי גם זה יעניין אותך